Aktualności

03/03/2021

W dniu 5 marca będziemy obchodzić Światowy Dzień Modlitwy. Z tej okazji kobiety z Bełchatowa, Kleszczowa i okolic przygotowały specjalne nabożeństwo w oparciu o liturgię opracowaną przez mieszkanki Republiki Vanuatu (Oceania). Transmisja internetowego nabożeństwa rozpocznie się w najbliższy piątek o godz. 18.00. Wszystkich serdecznie zapraszamy!

15/02/2021

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych ewangelicyzmem na spotkanie online. Porozmawiamy sobie o liturgii w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Polsce. Jak wygląda porządek nabożeństwa? Czemu tak, a nie inaczej? Co to jest Agenda Gdańska i co znajduje się w samym centrum nabożeństwa? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć już w najbliższą środę.

Spotkanie odbędzie się w środę (17 lutego) o godz. 17:00 w formie online. Poprowadzi je mgr teologii Mateusz Jelinek. Zainteresowanych prosimy o wiadomość.

15/02/2021

Przypominamy o możliwości wsparcia Diakonii naszego Kościoła, która jest uprawniona do otrzymania 1% podatku dochodowego na cele statutowe.

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP
Numer KRS: 0000253847

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego jest organizacją pożytku publicznego skupiającą grupę wolontariuszy, których służba polega na udzielaniu wsparcia i opieki nad osobami starszymi, schorowanymi, niepełnosprawnymi, samotnymi i ubogimi. Więcej informacji: https://kleszczow.reformowani.pl/parafia/diakonia/

07/02/2021

28/01/2021

Dokładnie 448 lat temu w Warszawie sejm konwokacyjny podjął uchwałę gwarantującą m.in. bezwarunkowy pokój różniącym się w wierze i niewszczynanie pod żadnym pozorem walk pod pretekstem religii. Konfederacja warszawska miała tym samym zapewnić bezpieczeństwo w kraju pozbawionym króla i uchronić protestantów w Rzeczypospolitej przed widmem polskiej „nocy św. Bartłomieja” (rzezi dokonanej na ewangelikach reformowanych w Paryżu rok wcześniej). Choć uchwała gwarantująca opiekę państwa dla niekatolików spotkała się ze sprzeciwem ówczesnej Stolicy Apostolskiej i polskiego episkopatu, to współcześnie dokument uważany jest za początek gwarantowanej prawnie tolerancji religijnej, a jego tekst został wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata.

Na fotografii akt konfederacji warszawskiej wraz z pieczęciami polskiej i litewskiej szlachty.

26/01/2021

24/01/2021

W dniu 24 stycznia w kościele rzymskokatolickim w Mykanowie odbyła się ekumeniczna msza święta w ramach kończącego się Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Na zaproszenie ks. kanonika Andrzeja Pękalskiego w uroczystości uczestniczył ks. Krzysztof Michałek-Góral, który podzielił się rozważaniem biblijnym. Po liturgii w kościele odbyło się spotkanie parafian z naszym proboszczem. Była to okazja dla zainteresowanych, aby poznać bliżej ewangelickiego księdza i nasz Kościół.

18/01/2021

Co roku, między 18 a 25 stycznia, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach i spotkaniach. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest cyklicznym świętem ekumenizmu mającym już ponad stuletnią tradycję. Zwyczajem przyjętym na nabożeństwach w ramach Tygodnia Modlitw jest gościnna wymiana kaznodziei – w kościele danego wyznania kazanie wygłasza duchowny innej denominacji.

Z tej okazji, w przeddzień Tygodnia Modlitw, w dniu 17 stycznia w kościele ewangelicko-reformowanym w Kleszczowie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Nabożeństwo poprowadzili wspólnie ks. Krzysztof Michałek-Góral, mgr teologii Mateusz Jelinek oraz ks. Andrzej Pękalski z Rzymskokatolickiej Parafii św. Leonarda Opata w Mykanowie. Duchowny katolicki wygłosił kazanie, w którym zwrócił uwagę, że brak jedności chrześcijan powoduje zgorszenie świata. Koniecznym przeto jest wspólne słuchanie i szukanie Boga, ponieważ Bóg ... See more

17/01/2021

W dniu 17 stycznia w kościele ewangelicko-reformowanym w Kleszczowie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Kazanie wygłosił ks. Andrzej Pękalski z Rzymskokatolickiej Parafii p.w. św. Leonarda Opata w Mykanowie.

24/12/2020

Od niepamiętnych czasów, co roku, na nabożeństwie wigilijnym w naszym kościele miały miejsce świąteczne występy dzieci. W tym roku epidemia zmieniła nasze plany, ale ich nie pokrzyżowała. Zapraszamy do obejrzenia specjalnego repertuaru przygotowanego przez dzieci z naszej parafii.

Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy pomogli nam zrealizować tegoroczny film. W szczególności dziękujemy Mariuszkowi, Hani, Szymonowi, Hani, Neli, Danielowi, Lenie, Szymonowi, Marcelowi, Lenie, Filipowi, Nikoli, Patrykowi i Wiktorii, Bartkowi, Nadii oraz Marlenie. Bez was te święta nie byłby takie same!

https://youtu.be/fRitPISI1E4

« 2 of 2 »

Więcej aktualności na naszej stronie na Facebooku!