Aktualności

29/11/2020

📯 OGŁOSZENIA – 1. Niedziela Adwentu – 29 listopada 2020 r. 📯

1. W najbliższym tygodniu urodziny obchodzą Joanna Godek i Szymon Hoffman. Życzymy im wszystkim błogosławieństwa Bożego. W przedsionku kościoła znajdują się kartki z życzeniami. Zapraszamy do składania życzeń.
2. Kolejne nabożeństwo odbędzie się za tydzień, 6 grudnia, o godz. 11:00. Będzie to druga niedziela adwentu. Nabożeństwo poprowadzi mgr teologii Mateusz Jelinek. W tym czasie proboszcz będzie przebywał w parafii w Pstrążnej.
3. Po nabożeństwie odbędzie się zdalna szkółka niedzielna dla klasy I. Za tydzień odbędzie się zdalna szkółka niedzielna dla klasy III.
4. Lekcje religii dla klas I-VIII i młodzieży odbywają się w formie zdalnej. Zajęcia dla grupy przedszkolnej i „zerówki” odbywają się stacjonarnie w budynku parafii. Lekcje religii odbywają się o ustalonych porach.
5. Do 13 grudnia, do niedzieli, zbieramy na paczki świąteczne dla dzieci z parafii. Wpłaty 40 zł można dokonać u skarbnika p. Henryka Nowackiego lub u proboszcza.
6. W dniu 20 grudnia, w niedzielę, o godz. 16:00, odbędzie się wspólne przystrajanie choinki w kościele.

27/11/2020
Parafia Ewangelicko-Reformowana w Bełchatowie

Siostry i Bracia,
kolejny rok kalendarzowy zbliża się do końca, o czym przypomina nam początek adwentu – tradycyjnie rozumianego jako początek nowego roku kościelnego. Rok zbliża się do końca, a my przygotowujemy się do przeżywania kolejnych świąt, kolejnych też w tym dziwnym roku 2020.
Motywem przewodnim wszystkich naszych kolejnych listów i wystąpień w tym roku jest „nie wiemy jeszcze”. Nie wiemy jeszcze, jak będą wyglądać te Święta Narodzenia Pańskiego, nie wiemy, w jakiej formie będziemy je obchodzić w naszych kościołach, nie wiemy nawet, jakie ograniczenia obecna sytuacja narzuci odnośnie do naszego tradycyjnego świętowania w domach. Po niemal roku niepewności nic nie wskazuje na to, żeby cokolwiek miało się znacząco zmienić. Nie wiemy jeszcze.
Końcówka roku kościelnego – jego trzy ostatnie niedziele – przypominały nam o rzeczach ostatecznych, o powtórnym przyjściu, o wieczności. I choć działo się tak co roku, choć nie ma w tym niczego nowego, to jednak w obecnej sytuacji nasze rozważania, teksty czytane w nabożeństwie, przypominanie sobie o ostatecznym celu i wypełnieniu się czasu brzmią jednak szczególnie. Otaczająca nas wciąż pandemia nie słabnie, śmierć uderza w bliższych i dalszych nam ludzi, choć dzięki Bożej opatrzności nasz mały Kościół jak dotąd wychodzi z obecnej sytuacji obronną ręką. Pozostaje nam tylko prosić Boga o to, aby tak pozostało. Jak przypomina nam nasz Katechizm Heidelberski, prawdziwa wiara polega na „głębokim zaufaniu, które stwarza we mnie Duch Święty przez Ewangelię” – i to zaufanie, pobudzane przez przekonanie o prawdziwości obietnic danych nam przez Boga w Chrystusie powinno nas teraz prowadzić. Obok zwykłej, ziemskiej troski o siebie i bliźnich, która wyraża się choćby w przestrzeganiu norm bezpieczeństwa, potrzeba nam też pamiętać o tym, że możemy z całym zaufaniem ... See more

25/11/2020

Już w najbliższą sobotę, 28 listopada, zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w zdalnej konferencji popularnonaukowej "Purytanie: lekarze dusz, teologowie Ducha". Wykłady będą dotyczyć teologii i duchowości purytańskiej oraz ich wpływu na ruchy ewangelikalne.

Wyższa Szkoła Teologiczno-Społeczna w Warszawie organizuje konferencję online poprzez platformę Zoom. Po części merytorycznej odbędzie się wieczór pieśni i słowa, w trakcie którego biskup naszego Kościoła ks. Marek Izdebski poprowadzi rozważanie.

Na konferencji obowiązuje wcześniejsza rejestracja i opłata. Nasi parafianie i sympatycy mają jednak możliwość uczestniczenia w wydarzeniu za darmo. Wszystkich zainteresowanych prosimy o wcześniejszy kontakt.

22/11/2020

📯 OGŁOSZENIA – 22 listopada 2020 r. 📯

1. W czasie nabożeństwa wspominamy naszą siostrę śp. Mariannę Góral.
2. W najbliższym tygodniu urodziny obchodzą Wiktoria Godek i Patryk Godek. Życzymy im błogosławieństwa Bożego i sukcesów w szkole. W przedsionku kościoła znajdują się kartki z życzeniami. Zapraszamy do składania życzeń.
3. Kolejne nabożeństwo odbędzie się za tydzień, 29 listopada, o godz. 11:00. Będzie to pierwsza niedziela adwentu. Nabożeństwo poprowadzi ks. Krzysztof Michałek-Góral.
4. Informujemy, że zgodnie z ograniczeniami z powodu epidemii limit na nabożeństwie w naszym kościele wynosi 10 osób. Przypominamy również o możliwości uczestniczenia w nabożeństwach online. W każdą niedzielę są one transmitowane na stronach parafii reformowanych w Łodzi, Warszawie, Zelowie oraz Żychlinie. Ponadto w TVP3 w każdą niedzielę o godz. 15:50 emitowane są nabożeństwa z kościołów ewangelicko-augsburskich.
5. Po nabożeństwie w sali parafialnej odbędzie się szkółka niedzielna dla grupy przedszkolnej i „zerówki”. Szkółka niedzielna dla klasy I odbędzie się za tydzień i będzie prowadzona zdalnie.
6. Lekcje religii dla klas I-VIII i młodzieży odbywają się w formie zdalnej. Zajęcia dla grupy przedszkolnej i „zerówki” odbywają się stacjonarnie w budynku parafii. Lekcje religii odbywają się o ustalonych porach.
7. Zbieramy zamówienia na „Kalendarz Ewangelicki” oraz „Z Biblią na co dzień” na przyszły rok. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt.
8. Przygotowujemy się do przeprowadzenia akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. W najbliższym czasie będziemy rozprowadzać świece wigilijne, a dochód z ich sprzedaży przeznaczony będzie na rzecz ubogich i potrzebujących dzieci.
9. Pamiętajmy o noszeniu maseczek i zachowaniu dystansu społecznego. W tym trudnym czasie nie zapominajmy również o starszych i potrzebujących, dla których możemy być ... See more

15/11/2020

Dokładnie 350 lat temu zmarł Jan Amos Komeński, duchowny ewangelicki, wybitny pedagog i ojciec nowożytnej edukacji. Duchowny zwalczanej przez Habsburgów Jednoty Braci Czeskich w wyniku prześladowań religijnych został zmuszony opuścić swój kraj. W 1628 roku odnalazł schronienie u szlachty polskiej. Był nauczycielem w gimnazjum w Lesznie, gdzie również wydawał swoje najważniejsze dzieła pedagogiczne i filozoficzne. Był zwolennikiem teorii pansofii, wierzył w naprawę ludzkości poprzez rzetelną edukację. Krytykował też pamięciowe nauczanie przeładowane treściami, które nie mają zastosowania w dorosłym życiu. Postulował kształcenie powszechne (dostępne także dla dziewcząt). Zmarł 15 listopada 1670 roku w Amsterdamie.

15/11/2020

📯 OGŁOSZENIA – 15 listopada 2020 r. 📯

1. W najbliższym tygodniu urodziny obchodzą: Darena Szrajer, Karol Godek i Michał Kacprzyk. Życzymy im błogosławieństwa Bożego i wiele radości. W przedsionku kościoła znajdują się kartki z życzeniami. Zapraszamy do składania życzeń.
2. Następne nabożeństwo, 22 listopada, w niedzielę, o godz. 11.00 poprowadzi ks. Krzysztof Michałek-Góral. Przypominamy, że zgodnie z ograniczenia z powodu epidemii limit na nabożeństwie wynosi 10 osób.
3. Przypominamy również o możliwości uczestniczenia w nabożeństwach online. W każdą niedzielę są one transmitowane na stronach parafii reformowanych w Łodzi, Warszawie, Zelowie oraz Żychlinie. Ponadto w TVP3 w każdą niedzielę o godz. 15:50 emitowane są nabożeństwa z kościołów ewangelicko-augsburskich.
4. Do 19 listopada obowiązki duszpasterskie w parafii pełni p. Mateusz Jelinek.
5. Po nabożeństwie odbędzie się zdalna szkółka niedzielna dla klas IV-VIII. Szkółka niedzielna dla grupy przedszkolnej i „zerówki” odbędzie się za tydzień.
6. Lekcje religii dla klas I-VIII i młodzieży odbywają się w formie zdalnej. Lekcje dla grupy przedszkolnej i „zerówki” odbywają się stacjonarnie w budynku parafii. Lekcje odbywają się w ustalonych terminach.
7. Informujemy, że w ramach akcji „Prezent pod choinkę” udało nam się zebrać 4 paczki dla dzieci z Ukrainy, Białorusi i Rumunii. Wciąż jeszcze można wpłacać pieniądze do specjalnej skarbonki. Do końca listopada można również wpłacać pieniądze na konto. Szczegóły na stronie www.prezent.cme.org.pl.

13/11/2020

W najbliższą niedzielę, 15 listopada, o godz. 11:00 odbędzie się nabożeństwo. Poprowadzi je mgr teologii Mateusz Jelinek. Z powodu sytuacji epidemicznej limit na nabożeństwie wynosi 10 osób.

Przypominamy również o możliwości uczestniczenia w nabożeństwach online. W każdą niedzielę są one transmitowane na stronach parafii reformowanych (Łódź, Warszawa, Zelów, Żychlin)

Ponadto w TVP3 w każdą niedzielę o godz. 15:50 emitowane są nabożeństwa z kościołów ewangelicko-augsburskich.

08/11/2020

Dokładnie 400 lat temu w Czechach rozegrała się bitwa na Białej Górze, która zmieniła sytuację kraju i Europy. W wyniku klęski czeskich oddziałów z wojskami Habsburgów nastała w kraju przymusowa rekatolizacja i prześladowania protestantów. Wielu czeskich ewangelików zostało zmuszonych do ucieczki i migracji do innych krajów, gdzie zakładali nowe miejscowości i znajdowali azyl. Wielu z nich osiedliło się na terenach dzisiejszej Polski.

Niecałe 200 lat później potomkowie tych czeskich ewangelików osiedlili się na terenie dzisiejszej gminy Kleszczów i utworzyli wspólnotę ewangelicką w nieistniejącej już miejscowości Kuców.

Hasło tygodnia: Błogosławieni pokój czyniący, albowiem oni synami Bożymi będą nazwani.

08/11/2020

📯 OGŁOSZENIA – 8 listopada 2020 r. 📯

1. W czasie nabożeństwa wspominamy naszego brata Jerzego Tomesza, który zmarł 1 listopada 2020 roku.
2. W najbliższym tygodniu urodziny obchodzi Lesław Jańczyk. Życzymy mu błogosławieństwa Bożego i wiele radości. W przedsionku kościoła znajduje się kartka z życzeniami. Zapraszamy do składania życzeń.
3. Informujemy, że zgodnie z ograniczeniami z powodu epidemii limit na nabożeństwie w naszym kościele wynosi 10 osób. W związku z tym, od następnej niedzieli, 15 listopada, będą odbywać się dwa nabożeństwa, o godz. 9:30 oraz 11:00. Chęć uczestniczenia w nabożeństwie prosimy każdorazowo zgłaszać telefonicznie 44 731-38-18 lub w wiadomości na Facebooku do środy każdego tygodnia.
4. Obowiązki duszpasterskie w parafii w czasie choroby proboszcza pełni p. Mateusz Jelinek. Stan ten potrawa przynajmniej do 19 listopada.
5. Przypominamy również o możliwości uczestniczenia w nabożeństwach online. W każdą niedzielę są one transmitowane na stronach parafii reformowanych w Łodzi, Warszawie, Zelowie oraz Żychlinie. Ponadto w TVP3 w każdą niedzielę o godz. 15:50 emitowane są nabożeństwa z kościołów ewangelicko-augsburskich.
6. Po nabożeństwie w sali parafialnej odbędzie się szkółka niedzielna dla klasy III. Szkółka niedzielna dla klasy IV-VIII odbędzie się za tydzień i będzie prowadzona zdalnie. Szkółki poprowadzi p. Mateusz Jelinek.
7. Lekcje religii dla klas IV-VIII i młodzieży odbywają się w formie zdalnej. Teraz również lekcje dla klasy I i III będą odbywać się zdalnie. Rodzice zostaną jeszcze poinformowani o szczegółach. Lekcje dla grupy przedszkolnej i „zerówki” odbywają się stacjonarnie w budynku parafii. W tym tygodniu w środę, 11 listopada, nie odbywają się lekcje.
8. Przypominamy o akcji „Prezent pod choinkę”. Więcej informacji na stronie www.prezent.cme.org.pl. Czas na dostarczenie paczki kończy się z dniem ... See more

Więcej aktualności na naszej stronie na Facebooku!