Aktualności

14/06/2021

14/06/2021

W dniu 13 czerwca świętowaliśmy 411 lat istnienia naszej Parafii. Do Żychlina przyjechali wierni i sympatycy z różnych stron Polski m.in. z Warszawy, Zelowa, Kleszczowa, Gorzowa i Powidza. Święto parafialne rozpoczęło się uroczystym nabożeństwem w kościele. W czasie ceremonii na stole Pańskim znajdował się 458-letni egzemplarz Biblii brzeskiej, który należy do Parafii od samych początków jej istnienia. Nabożeństwo poprowadzili wspólnie ks. Tadeusz Jelinek – proboszcz Parafii w Żychlinie, ks. Waldemar Wunsz – proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koninie, kapelan Jaime Villacorta z bazy amerykańskiej w Powidzu oraz mgr teologii Mateusz Jelinek z Parafii w Kleszczowie. Kazanie na podstawie Pawłowej nauki o charyzmatach w Kościele wygłosił proboszcz Parafii. W czasie nabożeństwa oprawę muzyczną zapewnili Grzegorz Sell i Marek Halusiak – klerycy z seminarium w Lądzie oraz Andrzej Promis z Kościoła Zielonoświątkowego w Koninie.

W ... See more

09/06/2021

W najbliższy piątek młodzież naszej parafii oraz parafii w Bełchatowie uczestniczy w ostatnim w tym roku szkolnym spotkaniu z cyklu #RozkminyMłodych organizowanym przez Młodzież Ewangelicka Diecezji Warszawskiej. Tematem internetowego spotkania będzie "Jak czytać Biblię? Czyli: co autor miał na myśli?". Spotkanie poprowadzi Jonasz Oświeciński, doktorant, biblista i wykładowca języka hebrajskiego.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

07/06/2021

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie zaprasza na święto najstarszej parafii reformowanej w Polsce. W dniu 13 czerwca (niedziela) o godz. 10:30 odbędzie się nabożeństwo w żychlińskim kościele. Po nabożeństwie będzie możliwość zwiedzenia zabytków na terenie lapidarium przy kościele. Parafia zaprasza również na wspólne biesiadowanie przy grillu. Wszystkich zainteresowanych wycieczką do Żychlina prosimy o kontakt.

31/05/2021

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych ewangelicyzmem na kolejne spotkanie online. Porozmawiamy o strukturze Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce. Kto jest kim w Kościele? Kto sprawuje władzę? Jak wygląda demokracja w Kościołach reformowanych? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć już w najbliższą środę.

Spotkanie odbędzie się w środę (2 czerwca) o godz. 17:15 w trybie zdalnym. Poprowadzi je ks. Krzysztof Michałek-Góral. Zainteresowanych prosimy o wiadomość.

30/05/2021

W dniu 30 maja obchodziliśmy w naszej parafii Dzień Rodziny. Był to czas na wyrażenie wdzięczności za naszą rodzinę. Z tej okazji po nabożeństwie wspólnie oglądaliśmy występy dzieci z naszej parafii, które przygotowały wiersze i piosenki specjalnie dla rodziców. Na koniec obdarowaliśmy wszystkich obecnych słodyczami.

29/05/2021

W najbliższą niedzielę (30.05) będziemy w Parafii obchodzić Dzień Rodziny. Serdecznie zapraszamy na nabożeństwo o godz. 11:00.

17/05/2021

W najbliższą środę młodzież naszej parafii oraz parafii w Bełchatowie uczestniczy w spotkaniu z cyklu #RozkminyMłodych organizowanym przez Młodzież Ewangelicka Diecezji Warszawskiej. Tematem internetowego spotkania będą "Emocje i zdrowie w czasie pandemii". Spotkanie poprowadzi Tomasz Bilicki, terapeuta i pedagog z Łodzi.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

09/05/2021

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych ewangelicyzmem na kolejne spotkanie online. Porozmawiamy o ekumenizmie. Co to jest ruch ekumeniczny? Jak wyglądały kiedyś relacje pomiędzy Kościołami? Jak dziś wygląda dialog Kościołów? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć już w najbliższą środę.

Spotkanie odbędzie się w środę (12 maja) o godz. 17:00 w trybie zdalnym. Poprowadzi je mgr teologii Mateusz Jelinek. Zainteresowanych prosimy o wiadomość.

30/04/2021

23/04/2021

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych ewangelicyzmem na kolejne spotkanie online. Porozmawiamy sobie o Wieczerzy Pańskiej w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Polsce. Jak wygląda sakrament Wieczerzy Pańskiej? O co w nim chodzi? Czemu tak, a nie inaczej? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć już w najbliższą środę.

Spotkanie odbędzie się w środę (28 kwietnia) o godz. 17:00 w trybie zdalnym. Poprowadzi je mgr teologii Mateusz Jelinek. Zainteresowanych prosimy o wiadomość.

04/04/2021

Pierwsze skarbonki pasyjne zebrane!

02/04/2021

W tym trudnym czasie życzymy wszystkim osobistej refleksji oraz prawdziwie radosnej pamiątki Zmartwychwstania Pańskiego.

01/04/2021

W dniu 1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Spis potrwa do 30 czerwca. Zachęcamy do udziału w obowiązkowym spisie poprzez internet na stronie (https://spis.gov.pl/). Samospis internetowy zajmuje ok. 15-20 minut.

Zachęcamy naszych parafian do deklarowania swojej przynależności wyznaniowej. W odpowiednim miejscu należy zaznaczyć opcję:
- należę do wyznania
- inne (podać jakie) -> "Kościół Ewangelicko-Reformowany"

W przypadku osób wyznania luterańskiego należy zaznaczyć "Kościół Ewangelicko-Augsburski".

28/03/2021

ŻYCZENIA BISKUPA KOŚCIOŁA NA WIELKANOC 2021:

Siostry i Bracia,

nadchodzą kolejne już Święta w czasie tej pandemii, przed nami Wielki Tydzień. W historii pasyjnej ta dzisiejsza niedziela ma szczególne znaczenie: przypomina o tryumfalnym wjeździe Chrystusa do Jerozolimy, miasta, które zabija proroków, u szczytu Jego ziemskiej misji – ale wiemy, że w ciągu kilku dni rozegra się cała dramatyczna historia prowadząca do krzyża i zmartwychwstania.

Najbliższy tydzień pozwala nam przeżyć bardzo wiele w bardzo krótkim czasie: dziś możemy doświadczyć entuzjazmu ludzi, witających kogoś, kogo uważają za proroka i mesjasza, kolejne dni dadzą nam czas na przygotowanie się do wydarzeń bezpośrednio poprzedzających Mękę Pańską, będziemy przeżywać słodko-gorzkie pożegnanie w Ostatniej Wieczerzy, samotność przed Piłatem i wobec tłumu nawołującego do ukrzyżowania, dramat śmierci na Golgocie, ciszę grobu w sobotę, wreszcie radość i nadzieję ze ... See more

26/03/2021

20/03/2021

Ukazała się JEDNOTA nr 1/2021. W numerze m.in.:
- wspomnienia o profesorach: Jarosławie Świderskim, Grażynie Matyszkiewicz i Alfonsie Skowronku
- profetyczny aspekt przesłania Grety Thunberg
- mity pamięci o reformacji
- mariologia Pawła Hulki-Laskowskiego
- poglądy Mikołaja Reja o predestynacji i grzechu pierworodnym
- wdzięczność za pomoc
- kolejna część Katechizmu Genewskiego Jana Kalwina

Najnowszy numer czasopisma dostępny w naszej parafii.

08/03/2021

Wszystkim Paniom życzymy wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet i przypominamy pamiętną historię z życia parafii.

"Już pod koniec wojny Austriacy chcieli zdjąć z wieży i zabrać na cele wojenne dzwony. Obroniły je dzielne niewiasty, które tak długo i natrętnie prosiły żołnierzy, aż ci pozostawili dzwony w spokoju. Historia dzwonów i niewiast jest przekazywana z pokolenia na pokolenie jako dowód, że często kobiety są bardziej odważne i nieustępliwe niż mężczyźni, w sprawach zaś wiary – gorliwsze."
(B. Niewieczerzał, Dzieje zboru ewangelicko-reformowanego w Kucowie, „Jednota”, 1972, nr 4)

Na fotografii uwieczniony został zniszczony w czasie I wojny światowej kościół w Kucowie.

05/03/2021

W dniu 5 marca obchodzimy Światowy Dzień Modlitwy. Z tej okazji kobiety z Bełchatowa, Kleszczowa i okolic przygotowały specjalne nabożeństwo w oparciu o liturgię opracowaną przez mieszkanki Republiki Vanuatu (Oceania).

W nabożeństwie według kobiet z Vanuatu wzięły udział: Anna Anszperger, Anna Buresz, Emilia Buresz, Ksenia Buresz-Biedrzydzka, Rużena Buresz, Oliwia Ciesielska, Joanna Dudzic (kazanie), Mirona Frukacz, Jolanta Izdebska, Wanda Kasprzyk, Marie Matysova, Aneta Michałek-Góral, Anna Radziwołek, Alina Sulikowska, Agnieszka Woźniak.

#ŚwiatowyDzieńModlitwy

https://www.youtube.com/watch?v=t6vvpEGDsIE

Co to jest Vanuatu?
https://kleszczow.reformowani.pl/aktualnosci/swiatowy-dzien-modlitwy/vanuatu-2021/

« 1 of 2 »

Więcej aktualności na naszej stronie na Facebooku!